Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olan Instagram hepimiz hakkında çok özel bilgilere sahip. Hal böyle olunca da şifrelerimiz bizi güvenli alanda tutan en önemli şeyler. Bu bağlamda şifrenizi Instagram'ın "şifremi unuttum" özelliğiyle veya mevcut şifrenizi kullanarak nasıl değiştireceğinizi anlatıyoruz.

Kullanıcı sayısı bir milyarı aşan (evet, milyar) Instagram’ı sizin de kullanıyor olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Artık hayatımızın her alanına nüfuz etmiş olan sosyal medya platformlarının şüphesiz en güçlüsü olan Instagram, anlık olarak konumumuz dahil özel hayatımıza dair çok ayrıntılı bilgilere sahip. Böyle bir durumda da kendi güvenliğimize sorumluluk duygusuyla yaklaşmak olmazsa olmaz bir şart.

İşte tam da bu yüzden sağlamlığından şüphe duyduğunuz Instagram şifrenizi yenileme işleminin nasıl yapıldığını merak etmiş olabilirsiniz. Buna ek olarak Instagram şifrenizi unuttuğunuz için hesabınıza erişemiyor olabilirsiniz. İki ihtimali de ele alıyor, birkaç dakikanızı alacak adımlarla size Instagram şifresi nasıl değiştirilir onu anlatıyoruz.

Instagram şifre yenileme yöntemleri:

Yöntem #1: Instagram hesabı içinden şifre değiştirme:

Şifrenizi unutmadıysanız bile Instagram ve benzeri platformların şifresini düzenli aralıklarla değiştirmenizde fayda var. Özellikle de her platformda aynı şifreyi kullananların ilk olarak her platformda farklı bir şifre kullanmaya geçiş yapmasını, sonrasında ise bu platformlardaki şifreleri her ne kadar güvenli durursa dursun düzenli aralıklarla değiştirmesini öneriyoruz. Kendimizle ilgili en hassas bilgileri depoladığımız bu platformlarda en büyük önemi güvenliğe vermeliyiz.

Yeni bir şifre belirlerken Instagram’ın politikaları gereği en az altı karakter kullanmalısınız. Webtekno olarak sizlere mümkünse daha uzun bir şifre kullanmanızı ve aynı zamanda şifrenizde en azından bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir sembol (ünlem işareti veya soru işareti gibi) kullanmanızı öneriyoruz. Böylelikle şifrenizi kırmaya çalışanların çok zor anlar yaşamasına sebep olacaksınız.

Dileyenler Instagram şifresini değiştirme işlemini bir bilgisayar üzerinden de gerçekleştirebilir. Instagram’ın resmî internet sitesi de yukarıdaki adımlara çok benzer bir şekilde şifre değiştirmeye izin veriyor. O adımları da kısaca aktaralım.

Gördüğünüz gibi aynı işlemleri bilgisayar üzerinden de kolayca yapmak mümkün. Burada bir hatırlatma yapmak gerek. Eğer Instagram şifrenizi değiştirmenizin sebebi akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza yapılan saldırı sonucu yaşadığınız bir sızıntıysa aynı cihazı kullanarak şifrenizi değiştirmeyin. Çünkü böyle bir durumda cihazınıza sızan kişi çok basit bir şekilde yeni şifrenizi de görebilecek.

Yöntem #2: Instagram “şifremi unuttum” seçeneğini kullanma:

Telefon numaranızı girdiğiniz takdirde telefonunuza tek seferlik bir parola gönderilecek. Daha sonra bu parolayı kullanarak giriş yapacak ve yeni Instagram şifrenizi oluşturabileceksiniz. Eğer kullanıcı adınızı girerseniz de Instagram hesabınızı oluştururken kullandığınız e-posta adresinize bir Instagram şifre sıfırlama linki gönderilecek. Bu linke tıkladığınız takdirde Instagram’ın şifre değiştirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Eğer kullanıcı adınızı girmenize rağmen bir e-posta almadıysanız ilk olarak e-postanızdaki “Gereksiz” klasörünü kontrol edin. Daha sonra bu e-postanın gereksiz olmadığını belirtirseniz e-postanız ana klasöre taşınacak. Buradan linke tıklayabilirsiniz. Eğer linki Gereksiz klasöründe de bulamazsanız Instagram’a verdiğiniz e-posta adresinin doğru olup olmadığını kontrol edin.

İlk yöntemi okumayıp direkt buraya atlayanlar için hatırlatalım. Şifrenizde en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir sembol olduğundan emin olun. Aynı zamanda şifreniz ne kadar uzun olursa o kadar iyi. Eğer yeni ve güvenli olduğundan emin olduğunuz bir şifre yaratmakta sorun yaşıyorsanız sizi bir sonraki başlığa alalım.

2021-03-25 17:33:30

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Türk Takipçi Satın Al

Türk Takipçi Satın Al

instagram takipçi satın al Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte sosyal medya devleri gözlerini akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalara diktiler. Bir çok insanın bir anda milyonlarca

İnstagram Takipçi Hilesi

İnstagram Takipçi Hilesi

Popüler Hile Instagram Takipçi Hilesi instagram'ın popüler olduğu artık su götürmez bir gerçek.Günümüzde insanların birbirine daha çok temas ettiği bir alan artık instagram.Ne kadar yeni

İnstagram Canlı Yayın

İnstagram Canlı Yayın

Hayatımızda giderek artmaya devam eden sosyal medyanın yeri Artık sosyal yaşantımızın da değişmez bir parçası haline gelmiştir. Sosyal hayatımızın can damarını oluşturan bu platform